הסכם השכר החדש למורים באופק חדש. כל מה שאתם צריכים לדעת

paywatchבלוג, פוסטLeave a Comment

הסכם השכר החדש למורים באופק חדש מרץ 2017

במרץ 2017 חתמה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, על הסכם שכר חדש למורים וגננות המאוגדים תחת ההסתדרות. ההסכם מהווה עדכון בנושאים מסויימים להסכם שנחתם 6 חודשים קודם לכן, בספטמבר 2016.
למרות שחתימת ההסכם לוותה בהצהרות ובהודעות לעיתונות, עד היום לא פורסמו פרטיו המלאים באופן מרוכז ובהיר.
בחינה מעמיקה של שני ההסכמים מלמדת שהם כוללים כמה עדכונים מהותיים להסכם אופק חדש. כמו תמיד, חלק מהעדכונים מיטיבים עם המורים וחלק פחות. מה יותר? אתם תחליטו.

למען הסר ספק, ההסכם כולל סעיפים נוספים שלא יסקרו במאמר זה. סעיפים אלה נוגעים לחלק קטן יחסית מהמורים, ומתייחסים בעיקר לפרטים הנוגעים לגמולי תפקיד.

לראשונה, מוצגים כאן עיקרי ההסכם בצורה שקופה ומובנת.


תוספת שכר שקלית


תוספת השכר בהסכם היא שקלית. כלומר, טבלת השכר לא מתעדכנת, אלא מתווספת שורה חדשה בתלוש השכר - "תוספת שכר שקלית". תוספת זו, היא דיפרציאלית ומותאמת דרגה באופק חדש.

כך, מורים בדרגות הנמוכות, שבהן השכר נמוך, יקבלו תוספת גדולה יותר ממורים בדרגות גבוהות, בהן השכר גבוה יותר. כמו כן, התוספת תינתן ב-5 פעימות.

לדוגמא, בפעימה הראשונה, שהחלה בספטמבר 2016 התוספת היתה אחידה ועמדה על 108 ש"ח למורה. בפעימה האחרונה, שתתבצע בספטמבר 2020 התוספת למורים בדרגה 1 תעמוד על 1,074 ש"ח למורים בדרגה 9 על כ-543 ש"ח.

את פירוט התוספות לפי דרגות ופעימות ניתן לראות בטבלה שלהלן.


תוספת שכר שקלית 2017

הסרת מגבלת הקידום בדרגות


סעיף זה הוא הבשורה האמיתית בהסכם השכר הנוכחי. עד חתימת ההסכם בספטמבר 2016, הקידום של מורים באופק חדש לדרגות 9-7 היה תלוי ב"מכסות" פנויות, שהוגבלו לכדי 5% מהמורים.
במציאות, כמות מכסות זו לא הספיקה ולכן קידומם של חלק ניכר מהמורים נחסם בדרגה 6. התוצאה היתה ששכרם של מורים הוקפא, למרות שהם עמדו בכל הדרישות לצורך קידום.
ההסכם השכר חדש מבטל את מגבלת המכסות, ומאפשר למורים להתקדם לדרגות 9-7, אך פוגע במספר תנאים שהיו נהוגים בעבר.
ראשית, נדרשת "הערכה מעצבת" למורים המקודמים. ושנית, כפי שיפורט בהמשך, פרק זמן השהייה בדרגות השונות הוארך ותוספת השכר במעבר לדרגות 9-7 הוקטנה.


עדכון פרקי הזמן למעבר בין דרגות


כידוע, ברפורמת אופק חדש שכר המורים מקודם עפ"י ותק בהוראה ועפ"י דרגות. המעבר בין דרגות מתבצע בכפוף לעמידה במספר קריטריונים:
(1) פרק זמן מינימאלי (פז"מ) בכל דרגה.
(2) ביצוע שעות השתלמות מוכרות לצורך קידום.
(3) ביצוע "הערכה מעצבת" למורה (החל מההסכם הנוכחי).

הסכם השכר החדש מעדכן את פרק הזמן המינימאלי בין דרגות ומאריך אותו. עבור מעבר לדרגות 2 ו-3 פרק הזמן הנדרש הוארך ל-30 חודשים במקום 24 עד כה, ועבור דרגות 9-7 פרק הזמן הוארך ל-48 חודשים במקום 36 עד כה.

עדכון זמן שהיה בין דרגות אופק חדש

עדכון טבלאות השכר בדרגות 9-7


טבלת השכר המקורית של אופק חדש היתה בנויה כך שתוספת השכר לדרגות הנמוכות, דרגות 6-2, עמדה על 7.5% והתוספת לדרגות הגבוהות, דרגות ,9-7 עמדה על 8.5%.

הסכם השכר החדש מעדכן את הטבלאות כך שהתוספת תהיה אחידה לכל הדרגות ותעמוד על 7.5%.

לצד זאת, יש לציין, שההסכם מונע פגיעה בשכר מורים שכבר נמצאים בדרגות 9-7. מורים אלה יקבלו תוספת שכר שתמנע את הירידה בשכרם. יחד עם זאת, עפ"י ההסכם, תוספת זו תקטן ככל ששכרם יגדל בעקבות קידום בדרגה באופק חדש. את טבלאות השכר המעודכנות ניתן למצא כאן.


עדכוני שכר וטיפים (חינם)

הצטרפו לאלפי מורים ותקבלו עדכוני שכר חשובים חינם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.